poniedziałek, 21 stycznia 2013

RAPORT Specjalny


Natalia Abramek
Anna Doroszczyk
Emilia Sarnecka
Dominika Steinke
RAPORT
na temat przygotowanych scenariuszy zajęć oraz nowych technologii komunikowania

      Przygotowane – w liczbie 6. – scenariusze dwugodzinnych zajęć poświęcone są tematowi edukacji medialnej i informacyjnej. Oparte na „Katalogu kompetencji medialnych i informacyjnych” zostały skierowane do określonej grupy odbiorców – dzieci na poziomie kształcenia wczesnoszkolnego (klasy 1-3).
Proponowane zajęcia mają na celu podwyższyć poziom kompetencji z podejmowanego zakresu.
      W zamieszczonych ( pod adresem http://scenariuszeug.blogspot.com/ ) konspektach zawarte są gry, zabawy i zadania dla uczniów mające na celu przybliżenie zagadnień dotyczących korzystanie z informacji, relacji w środowisku medialnym, języka mediów, kreatywnego korzystania z mediów, etyki i wartości w komunikacji i mediach, a także bezpieczeństwa w komunikacji i mediach. Są również źródłem informacji na temat różnych sytuacji i niebezpieczeństw na jakie dzieci są narażone.
Utworzone zostały z wykorzystaniem nowych technologii komunikowania, które – co należy podkreślić – umożliwiają współpracę zespołową bez względu na miejsce wykonywania zadania.
      Wspomniane wyżej nowe technologie komunikowania znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Zainteresowaniem w dużej mierze cieszą się np. wideokonferencje w zakładach pracy czy prowadzenie wykładów dla studentów za pośrednictwem połączeń internetowych. Są to także prywatne rozmowy wideo za sprawą popularnych komunikatorów, czy porozumiewanie się przy użyciu portali społecznościowych. Powyższe formy komunikacji zakreślają szerokie kręgi – od tematyki gospodarczej, naukowej czy politycznej do rozmów typowo osobistych.
Niemniej, przepływ informacji zawartych w sieci umożliwia także pracę na poziomie edukacji szkolnej.
W zaprezentowanych scenariuszach zajęć, dzieci wykonują poszczególne zadania za pośrednictwem komputera wraz z niezbędnym do tego oprogramowaniem.
       Jak pokazują osobiste doświadczenia tworzących wielokrotnie wspominane już konspekty, nowe technologie komunikowania są niekiedy podstawową formą komunikacji.
Dlatego istotnym jest, by edukacja na ten temat stawała się ważną dziedziną wprowadzaną do szkolnictwa już od najmłodszych lat kształcenia dzieci. Nauka poprzez zabawę z wykorzystaniem nowinek technicznych może wpływać na świadomość nie tylko odnośnie korzyści, ale także negatywnych stron rozwijającej się platformy komunikacyjnej.


Link do prezentacji Prezi:
http://prezi.com/7wiovzw07n1y/scenariusze-zajec-oraz-nowe-technologie-komunikowania/

niedziela, 20 stycznia 2013

Scenariusz VI



Scenariusz zajęć  dotyczący Bezpieczeństwa w komunikacji i w mediach dla szkoły podstawowej (klasy 1-3)

Cel główny: Zapoznanie środków bezpieczeństwa w sieci.

Cele szczegółowe:

  • Uświadomienie uczniów o niebezpieczeństwie w  komunikacji i mediach

  •  Zapoznanie się z różnymi sposobami zachowania bezpieczeństwa

  •  Uświadomienie, że prywatność jest dobrem

  • Umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo transakcji


Czas zajęć: 2* 1h

Metody: Rozmowa, dyskusja, zabawa, praca w grupach, quiz

Pomoce: Komputery


Przebieg zajęć:

I Część wstępna

1.      Dyskusja z uczniami na temat (ok 30 min):
  • Ulubionych zajęć dzieci podczas spędzania czasu z komputerem
  •  Co według dzieci jest zagrożeniem w sieci i jakie są metody na zachowanie bezpieczeństw 
  • Czego nie należy robić na nieznanych nam portalach

2.      Przedstawienie sposobów bezpieczeństwa w zakresie (ok 20 min):
  •  Ochrona prywatności i wizerunku
  • Anonimowość
  • Bezpieczeństwo komunikacji, pracy i transakcji
      
      3. Rozróżnienie pojęć oraz ich znaczenie (ok 15 min)
         - Anonimowość, sekret, tajemnica


II Część praktyczna zajęć
(ok 20 min)

1.      Praca z Internetem. Podział uczniów na 4 grupy. Każda z grup ma wyszukać przykłady kiedy należy zachować szczególną ostrożność i w jaki sposób. Wybrane przykłady przedstawić klasie i porównać z innymi grupami.

  2. Dyskusja z nauczycielem na temat przedstawionych przykładów. Podanie innych przykładów      przez nauczyciela

III. Podsumowanie 

 
1. Podsumowujący quiz w zakresie sposobów zachowania bezpieczeństwa z udziałem wszystkich uczniów. ( 25 min)
      

Scenariusz V



Scenariusz zajęć dotyczących etyki i wartości
w komunikacji i mediach dla szkoły podstawowej ( klasy 1-3 )


Cel główny: Uzyskanie wiedzy na temat funkcjonowania zagadnień etycznych w komunikacji    
         i mediach.

Cele szczegółowe:
1)      Uświadomienie dziecka o ogólnych regułach komunikacji i zasadach korzystania z mediów poprzez odniesienie się m.in. do kwestii kłamstwa i prawdy, zła i dobra.
2)      Wyegzekwowanie umiejętności wskazywania przez dziecko podstawowych wartości w przekazie medialnym (w tym: wpojenie nawyku szacunku dla praw autorskich i wiążącym się z tym obowiązkiem poszanowania cudzej pracy)
3)      Podkreślenie rangi komunikacji interpersonalnej, niezastępowalnej przez komunikację medialną.

Czas zajęć: 2 * 1h

Metody: przedstawienie problemu na podstawie spotów reklamowych, dyskusja (pobudzanie uczniów do udziału poprzez stawianie pytań), współpraca w grupie, praca przy komputerze, quiz/krzyżówka

Pomoce: komputery wraz z oprogramowaniem (m.in. Paint, WordPad), rzutnik

Przebieg zajęć:
 
I Część wstępna (25 minut):

1)      Sprawdzeniu listy obecności.
2)      Rozmowa w formie dyskusji z uczniami na tematy:
-  Czym jest etyka i system wartości?
- Jakie zagrożenia mogą wyniknąć z tzw. przyjaźni internetowych?
- Jakie zasady obowiązują w procesie komunikacji medialnej?

II. Część właściwa zajęć z praktycznym zastosowaniem wiedzy - w klasie  (75 minut):

1)      Prezentacja przez prowadzącego zajęcia kilku spotów reklamowych.
2)      Podział uczestników zajęć na grupy (4-5osób).
3)      Każdy z zespołów losuje jeden z przedmiotów, a następnie dostaje za zadanie za stworzenie krótkiej reklamy wylosowanego produktu. Spot ma zachowywać omawiane normy etyczne i wartości. Zapis treści reklamy powinien znajdować się w programie WordPad, plakat promujący produkt może być zaczerpnięty z zasobów Internetu (należy zwrócić uwagę na kwestię praw autorskich)
4)      Prezentacja reklam (przez liderów grup) przygotowanych przez dzieci, omówienie poprawności wykonania zadania.
5)      Praca indywidualna polegająca na wykonaniu prostego rysunku (program Paint) ilustrującego zagrożenia związane z korzystaniem w niewłaściwy sposób z zasobów komunikacji medialnej.
6)      Ocena plakatu i podkreślenie wagi problematyki związanej z internetowymi zagrożeniami.

III Podsumowanie (20 minut):

1)      Powtórzenie problemów i zagadnień omawianych podczas zajęć.
2)      Zadanie podsumowujące: rozwiązanie quizu lub krzyżówki, który zawierać będzie hasła związane z etyką i systemem wartości oraz ich funkcjonowaniem w komunikacji medialnej.

Scenariusz IV


Scenariusz zajęć dotyczących kreatywnego korzystania z mediów
 dla szkoły podstawowej ( klasy 1-3 )


Cel główny: Umiejętność korzystania z mediów w kreatywny sposób.

Cele szczegółowe:
1)      Na poziomie tworzenia: umiejętność przygotowywania – z zastosowaniem prostego sprzętu – rysunku przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, zredagowania krótkiego tekstu w edytorze tekstu na poziomie dostosowanym do umiejętności i poziomu edukacji.
2)      Na poziomie przetwarzania: umiejętność przetwarzania (w podstawowym zakresie) dostępnych treści medialnych przy użyciu prostego oprogramowania do obróbki treści.
3)      Na poziomie prezentowania: umiejętność prezentowania przygotowanych treści medialnych z wykorzystaniem sprzętu.

Czas zajęć: 2 * 1h

Metody: dyskusja, praca grupowa, praca z komputerem

Pomoce: komputery wraz z oprogramowaniem (m.in. Paint, WordPad)

Przebieg zajęć:
 
I Część: wstępna z teorią (35 minut):

1)      Rozmowa w formie dyskusji z uczniami na tematy:
- Co to są mass media i jakie media są nam znane?
- Znaczenie hasła kreatywność.
2)      Przedstawienie krótkiej historii mediów z wykorzystaniem potencjału uczniów – zaangażowanie ich we współtworzenie „osi czasu mediów”.
II. Część właściwa zajęć z praktycznym zastosowaniem wiedzy - w klasie  (75 minut):

1)      Podział uczestników zajęć na grupy (3-4osoby) i przydzielenie im stanowisk komputerowych.
2)      Każdy utworzonych zespołów ma za zadanie przygotować krótką opowieść na temat: „Ulubiony środek przekazu”, w którym przestawi jeden wybrany środek mass mediów. W projekcie konieczne jest zawarcie przynajmniej jednego prostego rysunku wykonanego za pomocą odpowiedniego oprogramowania (Paint), oraz krótkiego (około 10-zdaniowego) tekstu argumentującego wybór. Pozostałe rysunki, filmy, nagrania do prezentacji należy wyszukać na postawie wiedzy zdobytej na zajęciach I (dotyczących korzystania z informacji).
3)      Po upływie czasu przeznaczonego na wykonanie zadania, prowadzący przygotowuje stanowisko do prezentacji efektów pracy i wyznacza kolejne grupy, które dzielą się wykonanymi zadaniami.
4)      Ocena poprawności wykonania zadania.

III Podsumowanie (10 minut):

1)      Wyjaśnienie uczestnikom celu zajęć mających przybliżyć kreatywne wykorzystywanie mediów.
2)      Przypomnienie i utrwalenie wiadomości zdobytych na temat mediów.

Scenariusz III

Scenariusz zajęć dotyczących języka mediów dla szkoły podstawowej (klasy 1-3)

Cel główny: Umiejętność rozpoznawania przekazów medialnych i reklamowych i ich funkcji

Cele szczegółowe:
  • rozpoznawanie reklamy i identyfikowanie przekazów reklamowych, które nas otaczają
  • umiejętność rozróżniania przekazów medialnych, które wywołują różne emocje;
np. strach, smutek, radość.


Czas zajęć: 2 * 1h

Metody: rozmowa, dyskusja, praca w grupach, praca z komputerem, krótka scenka,

Pomoce: rzutnik, komputery, reklamy przygotowanie w formie prezentacji PowerPoint, kartki brystolu, magnesy do przyczepiania plakatów na tablicę

Przebieg zajęć:
I Część wstępna z teorią ( 20 minut )
1. Co to jest reklama?  Dyskusja.
2. Wyjaśnienie przez nauczyciela pojęcia reklama
3. Ostatnio widziane reklamy - banery, internet, telewizja, billboardy, prasa.

II. Część właściwa zajęć z praktycznym zastosowaniem wiedzy - w klasie  (65 minut)

1. Pokazanie dzieciom reklam różnie nacechowanych emocjonalnie (smutek, radość, zdziwienie) Zadaniem klasy będzie zinterpretowanie ich przekazu i znalezienie czynników powodujących ich prawidłowy odbiór.
- wyświetlenie reklamy na której pojawia się uśmiechnięta rodzina - uśmiech jako oznaka zadowolenia z produktu

- wyświetlenie reklamy na której pojawia się zdziwiony konsument. Jego reakcja wynika z ceny bądź jakości innych produktów niż ten reklamowany przez niego.
- wyświetlenie reklamy, na której pojawia się np. smutny wątek głodnych zwierząt ze schroniska (reklama ma skłonić konsumenta do zakupienia reklamowanego produktu, z którego dochód zostanie przekazany na cele społeczne).
2. Klasa zostaje podzielona na grupy
- każda z grup ma za zadanie zareklamowanie pewnego produktu za pomocą plakatu (na kształt billboardu)
GRUPA I: pasty do zębów

GRUPA II: klocków lego
GRUPA III: płatków kukurydzianych

GRUPA IV: gry komputerowej
- na koniec wszystkie plakaty zostają powieszone na tablicy i omówione przez przedstawiciela grupy
3. Klasa dzieli się na grupy, które mają za zadanie odegrać scenkę, w której reklamując produkt, namawiają do jego kupna. Reklama ma polegać tylko na słownym zachęcaniu - przedstawianiu plusów produktu oraz minusów konkurecyjnych wyrobów.

III. Część właściwa zajęć z praktycznym zastosowaniem wiedzy - w pracowni komputerowej (25 minut)
1.Wyszukanie przez uczniów reklam, które wywołują uśmiech, zachęca do kupna. Uzasadnienie swojego wyboru.
2. Polecenie wejścia na strony typu www.wp.pl, www.onet.pl, www.youtube.pl i odszukanie na nich reklam. Dyskusja na temat: “dlaczego reklamy są tak popularne w serwisach internetowych?”. Wyjaśnienie przez nauczyciela, że reklama najlepiej spełnią swą funkcję, będąc w widocznym i często odwiedzanym miejscu (tak jak w/w strony www).
3. Odszukaj znaczenie pojęć: reklama, banner internetowy, billboard, Pop-up window.


IV. Podsumowanie (10 minut)
  • Podsumowanie i utrwalenie wiadomości.
  • Dyskusja na temat: “Jesteś producentem zabawek i chcesz zareklamować swój produkt. Wybierz sposób promowania swoich wyrobów oraz miejsce, w którym umieścisz swoją reklamę. Uzasadnij.”