niedziela, 20 stycznia 2013

Scenariusz VI



Scenariusz zajęć  dotyczący Bezpieczeństwa w komunikacji i w mediach dla szkoły podstawowej (klasy 1-3)

Cel główny: Zapoznanie środków bezpieczeństwa w sieci.

Cele szczegółowe:

  • Uświadomienie uczniów o niebezpieczeństwie w  komunikacji i mediach

  •  Zapoznanie się z różnymi sposobami zachowania bezpieczeństwa

  •  Uświadomienie, że prywatność jest dobrem

  • Umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo transakcji


Czas zajęć: 2* 1h

Metody: Rozmowa, dyskusja, zabawa, praca w grupach, quiz

Pomoce: Komputery


Przebieg zajęć:

I Część wstępna

1.      Dyskusja z uczniami na temat (ok 30 min):
  • Ulubionych zajęć dzieci podczas spędzania czasu z komputerem
  •  Co według dzieci jest zagrożeniem w sieci i jakie są metody na zachowanie bezpieczeństw 
  • Czego nie należy robić na nieznanych nam portalach

2.      Przedstawienie sposobów bezpieczeństwa w zakresie (ok 20 min):
  •  Ochrona prywatności i wizerunku
  • Anonimowość
  • Bezpieczeństwo komunikacji, pracy i transakcji
      
      3. Rozróżnienie pojęć oraz ich znaczenie (ok 15 min)
         - Anonimowość, sekret, tajemnica


II Część praktyczna zajęć
(ok 20 min)

1.      Praca z Internetem. Podział uczniów na 4 grupy. Każda z grup ma wyszukać przykłady kiedy należy zachować szczególną ostrożność i w jaki sposób. Wybrane przykłady przedstawić klasie i porównać z innymi grupami.

  2. Dyskusja z nauczycielem na temat przedstawionych przykładów. Podanie innych przykładów      przez nauczyciela

III. Podsumowanie 

 
1. Podsumowujący quiz w zakresie sposobów zachowania bezpieczeństwa z udziałem wszystkich uczniów. ( 25 min)
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz