niedziela, 20 stycznia 2013

Scenariusz II

Scenariusz zajęć dotyczących komunikacji dla szkoły podstawowej ( klasy 1-3 )

Cel główny: Umiejętność komunikacji w środowisku medialnym

Cele szczegółowe:
  • Umiejętność stosowania różnego rodzaju komunikatów (formalne i nieformalne)

  • Umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi komunikacyjnych
  • Umiejętność rozróżniania podstawowych rodzajów komunikatów i znajomość ich funkcji (obraz, dźwięk, słowo)

Czas zajęć: 2 * 1h

Metody: rozmowa, dyskusja, praca w grupach, praca z komputerem, krótka scenka, kalambury, zakładanie skrzynki e-mail

Pomoce: rzutnik, komputery, kartki o formacie A4, ołówki

Przebieg zajęć:
I Część wstępna z teorią ( 30 minut )
1. Dyskusja z uczniami na temat:
- odpowiedniego zwracania się do różnych odbiorców ( kolega, nauczyciel, rodzic, ksiądz )
- w jaki sposób można się komunikować?
- czy można się komunikować nie używając słów?
2. Przedstawienie przez nauczyciela wiedzy teoretycznej
- czym się różnią komunikaty formalne od nieformalnych
- ukazanie rodzajów i funkcji komunikatów ( obraz, dźwięk, słowo )
- ukazanie różnicy między komunikacją werbalną, a niewerbalną
- podstawowe narzędzia komunikacyjne

II. Część właściwa zajęć z praktycznym zastosowaniem wiedzy - w klasie  ( 60 minut )
1. Rozdajemy dzieciom kartki i ich zadaniem jest wypisanie swoich ulubionych metod komunikowania się. Prezentacja wyników na forum klasy, omówienie ich zalet i wad.
2. Zabawa w kalambury:
- najstarsza osoba pokazuje wyrażenie, które zostało zapisane przez nauczyciela na kartce ( zabronione jest używanie słów )
- zadaniem klasy jest odgadnięcie
- osoba która odgadnie wyrażenie jest kolejną pokazującą osobą
- krótkie podsumowanie, iż za pomocą komunikacji niewerbalnej można przekazać daną informację
3. Każde dziecko otrzymuje kartkę i ołówek, a jedno z nich idzie do nauczyciela i otrzymuje ilustrację z prostą figurą geometryczną
- dziecko z ilustracją musi za pomocą słów (nie pokazując go pozostałym) przedstawić to, co jest widoczne na rysunku w taki sposób, by klasa zdołała idealnie odtworzyć (narysować) daną figurę
- krótkie podsumowanie: język jest najdokładniejszym środkiem komunikacji międzyludzkiej
4. Dzieci dzielą się na role księdza, nauczyciela, rodzica i równieśnika.
Zadaniem klasy jest:
-  przywitanie się w różny sposób z każdą z tych osób
- wystosowanie krótkiego komunikatu wcześniej przygotowanego przez nauczyciela w sposób adekwatny do danego odbiorcy
- odpowiednie pożegnanie się

III. Część właściwa zajęć z praktycznym zastosowaniem wiedzy - w pracowni komputerowej ( 20 minut )
1. Krótka prezentacja nauczyciela na temat zakładania skrzynki pocztowej na portalu gmail.com.
2. Założenie nowej skrzynki email według zaleceń z wcześniej przedstawionej prezentacji.
Polecenie polega na wysłaniu e-maila z zaproszeniem na urodziny:
- w wersji formalnej (do nauczyciela, dyrektora szkoły)
- w wersji nieformalnej (do kolegi, koleżanki)

IV. Podsumowanie (10 minut)
  • Podsumowanie i utrwalenie wiadomości.
  • Rozdanie wszystkim uczniom karteczek, na których widnieją zwroty do różnych adresatów
    - zadaniem dzieci jest napisanie do kogo wystosowane zostały podane zwroty i uzasadnienie swojego wyboru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz