Scenariusz zajęć dotyczących źródeł
informacji dla szkoły podstawowej ( klasy 1-3 )
Cel główny: Umiejętność rozpoznawania źródeł informacji.
Cele szczegółowe:
1) Umiejętność dostosowania najważniejszych źródeł informacji do wieku i poziomu edukacji oraz umiejętność skorzystania z nich.
2)
Umiejętność skorzystania z biblioteki szkolnej z pomocą wskazówek nauczyciela.
3) Uzyskanie wiedzy na temat różnic w informacjach pochodzących z różnych źródeł.
Czas zajęć: 2 * 1h
Metody: rozmowa, dyskusja, quiz, praca w grupach, praca z komputerem
Pomoce: encyklopedie, słowniki, komputery
Przebieg zajęć:
I Część wstępna z teorią (30 minut):
3) Uzyskanie wiedzy na temat różnic w informacjach pochodzących z różnych źródeł.
Czas zajęć: 2 * 1h
Metody: rozmowa, dyskusja, quiz, praca w grupach, praca z komputerem
Pomoce: encyklopedie, słowniki, komputery
Przebieg zajęć:
I Część wstępna z teorią (30 minut):
1. Rozmowa w formie dyskusji z uczniami na temat: (10 minut)
- jakie źródła informacji rozróżniamy?
- ulubione i najprostsze metody wyszukiwania informacji zdaniem dzieci
- jakie źródła informacji rozróżniamy?
- ulubione i najprostsze metody wyszukiwania informacji zdaniem dzieci
2.
Przedstawienie różnych typów źródeł informacji: (10 minut)
- Tradycyjne - Drukowane, pisane
np.książka,podręcznik,encyklopedia,słownik,gazeta,czasopismo,materiały
kserograficzne, plansze i tablice;
- Tradycyjne - elektroniczne, np.
radio, telewizja
- Nowej generacji - elektroniczne, np. internet, multimedialne programy dydaktyczne, multimedialne encyklopedie, słowniki, podręczniki, książki elektroniczne(e-booki)
4.
Internet jako źrodło informacji - zagrożenia i zalety; Czy internet
zawsze “mówi” prawdę?
(5 minut)
II. Część właściwa zajęć z praktycznym zastosowaniem wiedzy - w klasie (50 minut):
II. Część właściwa zajęć z praktycznym zastosowaniem wiedzy - w klasie (50 minut):
1.
Rozdanie encyklopedii i słowników dzieciom i zapoznanie się z ich wyglądem i
układem.
2.
Odszukaj znaczenie słów "encyklopedia" i "słownik".
3.
Ustal różnice między tymi pojęciami i zastanów się, w jakich sytuacjach możemy
ich używać.
4. Ćwiczenia
w grupach (4-5 osób), uczniowie otrzymują na kartkach polecenia dostosowane do
odpowiedniego słownika lub encyklopedii:
GRUPA 1: Mając do dyspozycji słownik polsko-angielski i angielsko-polski odszukaj tłumaczenie słów "słownik" oraz wyrażenie "źródło informacji".
GRUPA 2: Na podstawie słownika historii Polski odszukaj znaczenie słowa "serwituty", "dziesięcina".
GRUPA 3: Na podstawie słownika matematyczny odszukaj znaczenie pojęcia
"trójkąt Pitagorasa", "kąt pełny"
GRUPA 4: Na podstawie słownika geograficznego objaśnij pojęcie "depresja", "amplituda"
GRUPA 5: Jak słownik wyrazów obcych wyjaśnia pojęcia: "dygresja" i "agresja"
GRUPA 6: Weź słownik ortograficzny i wyjaśnij pisownię "zwój" oraz "pszczoła"
5.Poszczególne grupy referują wyniki swojej pracy, ocena pracy grup.
III. Część właściwa zajęć z praktycznym zastosowaniem wiedzy - w pracowni komputerowej
(30 minut ):
1.
Klasa zostaje podzielona na 3 grupy. Pierwsza grupa zajmuje się wyszukiwaniem
obrazów, druga grupa wyszukiwaniem filmów, a trzecia grupa wyszukiwaniem
tekstu.
Zadanie: Korzystając z wyszukiwarki google wyszukaj w parach informacji na temat swojej szkoły.
Zadanie: Korzystając z wyszukiwarki google wyszukaj w parach informacji na temat swojej szkoły.
2.
Uczniowie otrzymują kartki z adresami www portali informacyjnych.
- Ich zadaniem jest wyszukanie informacji na temat zdrowego odżywania się.
- Prezentacja wyników. Porównując wiadomości z różnych stron internetowych zastanów się, czy podane informacje są identyczne, czy też różnią się od siebie.
IV. Podsumowanie (10 minut):
- Ich zadaniem jest wyszukanie informacji na temat zdrowego odżywania się.
- Prezentacja wyników. Porównując wiadomości z różnych stron internetowych zastanów się, czy podane informacje są identyczne, czy też różnią się od siebie.
IV. Podsumowanie (10 minut):
- Podsumowanie i utrwalenie wiadomości w formie quizu
na temat różnych źródeł informacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz